Transport lotniczy a warunki pogodowe

Spośród wszystkich środków transportu, najbardziej narażonym na wpływ czynników atmosferycznych jest transport lotniczy.

Mimo, że panuje przekonanie, iż większość lotów jest opóźniona lub odwoływana przez warunki pogodowe, to statystycznie jest ich tylko 30%. Często wynika to z manipulacji linii lotniczych, które nie chcą wypłacać odszkodowań i brać odpowiedzialności za zaistniałe problemy.

Lot odwołany…

…słyszymy często na lotniskach. Niestety niekorzystne warunki pogodowe mogą czasami sparaliżować funkcjonowanie całego portu lotniczego i to na dłuższy czas. Zbyt silny wiatr może spowodować zsunięcie się samolotu z pasa startowego, duży mróz nieprawidłowe funkcjonowanie systemów w maszynie, a gęsta mgła lub ulewny deszcz zmniejszają widoczność praktycznie do zera. Jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa pasażerów oraz pracowników linii lotniczych.

Mimo, że samoloty są wyposażone w nowoczesne i wciąż udoskonalane urządzenia, które pozwalają na ich lądowanie w trudnych warunkach, to czasami to nie wystarcza. Sam samolot także musi posiadać odpowiedni sprzęt, który będzie pomocny w powietrzu.

Jeśli warunki pogodowe zaczynają się psuć już podczas lotu, to czasami maszyna zostaje przekierowana na najbliższe lotnisko, gdzie panują bezpieczne warunki.

Warto pamiętać o tym, że za lot opóźniony o 3 godziny przysługuje nam bezpłatny posiłek lub napój i możemy ubiegać się o odszkodowanie. Linie lotnicze jednak niechętnie je wypłacają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *