Transport przyszłości

Już w dzisiejszych czasach posiadamy luksus przemieszczania się z miejsca na miejsce w dosyć szybkim tempie i za niewysoką cenę. Przed nami jednak rewolucja transportowa, która pozwoli poruszać się jeszcze szybciej i jeszcze taniej.

Nowe środki transportu

Wraz z rozwojem infrastruktury i transportu, zmienia się także sposób przemieszczania się. Obecnie istnieje kilka nowych trendów w transporcie, które z biegiem czasu wciąż się umacniają i niektóre z nich już teraz weszły do życia codziennego.

Latające samochody

80 lat temu Henry Ford powiedział, że „kombinacja samolotu i samochodu nadchodzi”. Jego słowa mogły się wtedy wydawać śmieszne, ale dziś nie są już takie nierealne.

Współtwórca Google – Larry Page sfinansował stworzenie dwóch małych samolotów, których budowa pozwala także na jazdę po ulicach miasta. Noszą one nazwy Zee.Aero i Kitty Hawk. Koszt budowy jednego takiego samolotu to ok. 100 milionów dolarów.

Firma Terrafugia przyjmuje zaś zamówienia na tego typu pojazdy i w ciągu kilku lat mają one wejść na rynek.

Autonomiczne pojazdy

Bardzo popularną ideą stały się autonomiczne pojazdy, czyli najczęściej samochody, które nie potrzebują kierowcy i są sterowane autopilotem. Pierwszymi firmami, które mają skorzystać z autonomicznych pojazdów są firmy przewozowe takie jak Uber, Lyft i Didi. Pierwsza z nich już teraz oferuje przejażdżkę takim pojazdem po ulicach Pittsburgha.

Hyperloop

Hyperloop jest to projekt nowego środka transportu osób oraz towarów, finansowany przez Elona Muska. Głównym zamysłem do pracy nad projektem była chęć stworzenia środka transportu, który byłby tak szybki jak transport lotniczy i tak tani jak drogowy.

Pojazd miałby składać się z kapsuły mieszczącej 28 osób, umieszczonej w specjalnej próżniowej tubie. Poruszałby się nawet do 1200 km/h, dzięki czemu podróż z Warszawy do Gdańska trwałaby 20 minut, a z Helsinek do Sztokholmu 30 minut. Koszt budowy jednego kilometra sieci oceniany jest w granicach 37 milionów euro, ale inwestycja miałaby się zwrócić w ciągu 10 lat. Bilety miałyby być tańsze od kolejowych i samolotowych.

Innymi środkami transportu, które mają zrewolucjonizować przyszłość są także samoloty ponaddźwiękowe i samochody-hybrydy o napędzie elektryczno-spalinowym, które funkcjonują już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *