Autostop jako forma transportu

Wielu ludzi decyduje się na podróż autostopem. Powody mogą być różne. Jednym z nich jest brak własnego auta lub uprawnień do prowadzenia pojazdów, albo po prostu niewystarczająca ilość oszczędności. Często autostopem podróżują studenci i uczniowie, których nie stać na inne środki transportu lub ludzie, którzy chcą zrobić coś szalonego i zawiązać nowe znajomości – otworzyć się na świat.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezwykle ważne jest, aby przy podróży autostopem zachować bezpieczeństwo. Jest to tani, a często nawet darmowy środek transportu, ale może być także niebezpieczny. Nie wszyscy kierowcy są tacy życzliwi i przyjacielscy na jakich wyglądają. Stopa najlepiej jest łapać na stacjach benzynowych, ponieważ tam mamy możliwość obserwacji kierowcy i zdecydowania, czy jego zachowanie nie wywołuje w nas wątpliwości. Pod żadnym pozorem nie można wsiadać do pierwszego lepszego auta. Jeżeli kierowca wygląda podejrzanie lub odczuwamy przy nim dyskomfort, należy natychmiast zrezygnować z podróży. Warto poczekać na osobę, której będziemy w stu procentach pewni.

Z racji tego, że podróż autostopem może być niebezpieczna, czasami dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą przyjaciela. Dobry znajomy z pewnością doda nam otuchy i będzie świetnym kompanem podróży. Bezpieczeństwo to podstawa.

Jak zwrócić uwagę?

Aby skutecznie zwrócić uwagę kierowców, można zabrać ze sobą kolorowy baner lub ubrać się w żywe kolory. Nie zaszkodzi też taniec lub inne chwyty, które przyciągną wzrok prowadzących auto. Przede wszystkim należy wyglądać schludnie i być uśmiechniętym. Kierowcy zazwyczaj nie zatrzymują się przy ludziach, od których bije smutek.

Drobne upominki

Bardzo często podróż autostopem jest darmowa, ale warto mieć ze sobą jakiś drobiazg, którym można „zapłacić” za transport. Może to być lokalny przysmak lub magnes – coś co wywoła uśmiech na twarzy kierowcy i będzie mu przypominać tę sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *